Do czego służy alternator?

Udostępnij

Łatwo jest wiedzieć, kiedy akumulator jest wyczerpany, ale system ładowania Twojego pojazdu to nie tylko sam akumulator. Alternator jest głównym graczem w utrzymaniu zdrowia akumulatora i utrzymaniu Cię na drodze, ale co dokładnie robi alternator i jak możesz stwierdzić, czy coś jest nie tak?

Alter Ego

Alternator jest w zasadzie małym generatorem pracującym pod maską. Napędzany przez pasek w silniku, zamienia ruch mechaniczny w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wirującemu wirnikowi magnetycznemu wewnątrz cewek armatury, indukującemu energię elektryczną w postaci prądu zmiennego. Prąd ten musi być wyprostowany przez diody, aby stał się prądem stałym, a więc przydatnym do ładowania akumulatora. Musi on być również połączony z regulatorem napięcia, aby zapobiec skokom napięcia i chronić system oraz wrażliwe elementy elektroniczne.

Podłączanie zasilania

Akumulator zapewnia początkową moc potrzebną do uruchomienia silnika, ale później alternator utrzymuje wszystko w ruchu i ładuje akumulator, aby następnym razem bezproblemowo go uruchomić. Alternator zasila również światła, radio, klakson, elektryczne szyby, siedzenia i wszystkie inne elementy, na których zasilaniu opiera się Twój pojazd. Ponieważ alternator ładuje akumulator, ważne jest, aby po rozruchu martwego akumulatora pozostawić samochód włączony przez co najmniej 20 minut, aby dać alternatorowi wystarczający czas na pełne naładowanie. Również dlatego, w optymalnych warunkach, Twoja codzienna jazda powinna trwać 20 minut, aby naprawdę przedłużyć żywotność akumulatora.

Brak energii

Awaria alternatora może zostać pomylona z martwym akumulatorem (ponieważ nie udało mu się go naładować), ale mogą pojawić się inne oznaki: opóźnione elementy elektryczne, takie jak wolno działające szyby, przyciemnione światła na desce rozdzielczej lub przyciemnione reflektory, które stają się jaśniejsze po zwiększeniu obrotów silnika. Możesz mieć szczęście, jeśli Twój samochód ma lampkę ostrzegawczą specjalnie dla akumulatora lub systemu ładowania, ale może też po prostu zapalić się kontrolka check-engine. Zwróć też uwagę na nowe dźwięki i zapachy pochodzące z alternatora.

Kto tu rządzi?

Ponieważ są one ściśle powiązane, może być trudno odróżnić problem z akumulatorem od wadliwego alternatora. Jeśli nadal nie możesz zidentyfikować problemu, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu napięcia, aby sprawdzić, czy alternator wytwarza ilość energii potrzebną do naładowania akumulatora. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić lub nie masz narzędzi lub specyfikacji dostępnych, trzeba będzie wziąć go do zaufanego mechanika do właściwej diagnozy. Zawsze upewnij się, że przestrzegasz wszystkich środków ostrożności podczas pracy na systemach elektrycznych.

Więc, co robi alternator? Jest on integralną częścią układu ładowania i jest bezpośrednio odpowiedzialny za utrzymanie pojazdu w ruchu. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy ktoś będzie próbował przypisać akumulatorowi wszystkie zasługi.

Sprawdź wszystkie produkty związane z alternatorami dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat alternatorów, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.