Jak wybrać najlepszy nożyk introligatorski?

Udostępnij

Słowa nóż do cięcia pudełek i nóż użytkowy są czasami używane zamiennie, ale noże użytkowe przeznaczone dla profesjonalistów budowlanych mogą zrobić znacznie więcej niż tylko przeciąć taśmę pakową i karton. 

"Jeśli zamierzasz kupić tylko jeden nóż do noszenia przy sobie podczas pracy w budownictwie, zalecałbym zaopatrzenie się w bardzo dobry nóż do cięcia pudełek". - Jordan Smith

Standardowe noże do cięcia pudeł są niedrogie i użyteczne w swoim własnym prawie. Są świetne dla majsterkowiczów, ale nie są wystarczająco wytrzymałe, aby poradzić sobie z ciągłym użytkowaniem na budowie, lub ciąć chociaż cięższe materiały, takie jak płyty gipsowo-kartonowe i gonty. Nóż kieszonkowy może wykonać tę pracę, ale dobrej jakości nóż użytkowy zrobi to bezpieczniej i będzie służył dłużej.

Dlaczego noże użytkowe są niezbędnym narzędziem dla budowlańców
"Upewnij się, że masz przy sobie dobrej jakości nóż [użytkowy], ponieważ będziesz go używał bez względu na to, w jakim zawodzie zdecydujesz się pracować". - Jordan Smith

Profesjonalni budowlańcy powinni mieć narzędzia potrzebne do wykonywania specjalistycznych prac, jak również zestaw uniwersalnych narzędzi ręcznych, które w razie potrzeby mogą pomóc w różnych zadaniach. Wytrzymały nóż to wielofunkcyjny nóż w Twoim worku z narzędziami. Dobry nóż może ciąć płyty gipsowo-kartonowe, arkusze plastiku, linoleum, pudełka (oczywiście), gonty dachowe, liny, tapety i wiele innych. Trzymając go pod ręką zaoszczędzisz czas podczas pracy i będziesz pracować o wiele bezpieczniej niż z nożem kieszonkowym lub nożykiem do cięcia kartonów. 

Jeśli kupisz nożyce do cięcia pudełek z mocnym korpusem, ostrza można wymieniać bez końca, a narzędzie będzie Ci służyć przez wiele zadań. Osoby wykonujące prace związane z płytami gipsowo-kartonowymi lub pokryciami dachowymi będą potrzebowały noża użytkowego na pasie narzędziowym do wykonywania wielu (często setek) cięć dziennie, podczas gdy osoby wykonujące prace stolarskie mogą obejść się bez noża użytkowego do bardziej okazjonalnego użytku - tak czy inaczej, jest to podstawowe narzędzie, które należy mieć pod ręką.

3 cechy profesjonalnego noża użytkowego

Wytrzymały nóż użytkowy musi mieć następujące cechy. Jeśli brakuje mu choćby jednej z nich, nie kupuj go. Nie warto iść na kompromis w kwestii bezpieczeństwa lub trwałości, a jeśli kupisz tańszą wersję, np. plastikową lub z odłamywanym ostrzem, ponieważ skończysz wydając więcej, potrzebując częściej go wymieniać.

Wycięcie na palce i uchwyt: Przyjazna dla palców rękojeść będzie miała głębokie wcięcie, które zapobiegnie ześlizgiwaniu się palca w kierunku ostrza podczas wykonywania cięć. Powinna mieć również wygodny i antypoślizgowy uchwyt, aby nie dopuścić do wyślizgnięcia się dłoni podczas przeciągania przez twarde materiały. 
Metalowy korpus: Nóż z plastikowym korpusem nie będzie w stanie wytrzymać ciągłego użytkowania na budowie, więc wydaj trochę więcej, aby uzyskać narzędzie z metalowym korpusem. 
Łatwa wymiana ostrza: Standardowe noże do cięcia pudełek często wymagają śrubokręta do wymiany ostrza lub w ogóle nie mają wymiennego ostrza. W nowoczesnych nożach użytkowych ostrza można wymieniać za pomocą śruby z kciukiem lub palcem, co oznacza, że nie trzeba szukać śrubokręta, gdy ostrze się stępi. Poszukaj noża z miejscem na ostrza, aby zawsze mieć pod ręką dodatkowe ostrza do szybkiej wymiany.

4 rodzaje ostrzy

"Kupuję najdroższe, najlepiej działające ostrza, jakie mogę znaleźć, ponieważ nie lubię dbać o ostrza i nie lubię ich zmieniać. Wolę mieć jedno ostrze, które przetrwa długi czas, niż mieć coś, co muszę wymienić i zaoszczędzić kilka centów." - Jordan Smith

Istnieją cztery główne rodzaje ostrzy, które różnią się wytrzymałością, precyzją i ceną. Im twardsze materiały są regularnie przecinane, tym mocniejsze powinno być ostrze. Wszystkie cztery rodzaje ostrzy są naostrzone do ostrości żyletki, ale podgrzewane metalowe ostrza utrzymują tę ostrość dłużej.

 • Ostrza niehartowane nie są poddawane obróbce cieplnej i dlatego nie są tak mocne, sztywne i trwałe, ale są najtańszą opcją.
 • Ostrza hartowane indukcyjnie są poddawane obróbce cieplnej, która nadaje im większą sztywność i wytrzymałość, dzięki czemu całkowicie przewyższają ostrza niehartowane.
 • Ostrza bimetalowe są wykonane z dwóch różnych kawałków metalu, które łączą się w mocne, ostre ostrze, które pozostaje ostre.
 • Ostrza z węglików spiekanych są w rzeczywistości rodzajem ostrza ceramicznego. Stalowe ostrze jest pokryte proszkiem, który sprawia, że jest to super wytrzymałe ostrze o najdłuższej trwałości.
 • Jak wybrać nóż użytkowy 

"Małe szczegóły podczas uzyskiwania dobrego narzędzia o profesjonalnej jakości robią wielką różnicę". - Jordan Smith

Chowane i stałe ostrze

Dwa główne rodzaje noży użytkowych do wyboru to chowany nóż użytkowy i nóż użytkowy o stałym ostrzu. Stałe ostrze jest najlepszym nożem do cięcia pudełek dla profesjonalistów, ale chowany nóż do pudełek jest w porządku do domowego użytku dla majsterkowiczów.  

Chowane ostrze: 

 • Ostrze chowa się całkowicie w korpusie w celu bezpiecznego przechowywania.
 • Uciążliwe wciąganie i wyciąganie ostrza podczas wykonywania wielu ruchów w ciągu dnia (np. podczas cięcia suchej zabudowy)
 • Większe prawdopodobieństwo wygięcia lub złamania ostrza
 • Lepsza dla majsterkowiczów niż profesjonalnych konstruktorów
 • Niedrogie, ale nie przeznaczone do ciągłego użytku

Stałe ostrze:

 • Ostrze jest przymocowane na stałe dla większej wytrzymałości
 • Łatwy dostęp dzięki możliwości obsługi jedną ręką
 • Bardziej precyzyjne cięcia
 • Ostrze jest łatwiejsze do odsłonięcia, więc jest lepsze dla profesjonalistów 
 • Droższe, ale wytrzymałe
 • Składane vs. Jednoręczne
 • Wśród profesjonalnych noży użytkowych o stałym ostrzu można wyróżnić noże składane lub z osłoną ostrza. Wybór pomiędzy nimi zależy bardziej od Twoich preferencji i sposobu pracy. Składany nóż użytkowy jest dobry, jeśli używasz go tylko okazjonalnie. Są mniejsze i przenośne, a ponieważ ostrze jest całkowicie zakryte, gdy nóż jest złożony, można go bezpiecznie trzymać w kieszeni. 

Jeśli używasz swojego noża użytkowego przez cały dzień, najprawdopodobniej będziesz chciał taki, który można otworzyć jedną ręką, aby nie otwierać i zamykać noża w kółko, co z czasem może stać się bardzo uciążliwe. Te pochodzą z blokadą ostrza, która zatrzaskuje osłonę ostrza na i poza naciśnięciem przycisku. Upewnij się, że ma silny mechanizm blokujący, dzięki czemu masz pewność, że ostrze jest bezpiecznie pokryte, gdy nie jest używane.

Opcjonalne dodatkowe funkcje noża użytkowego

 • Wbudowany ściągacz izolacji do przewodów przy pracach elektrycznych
 • Wbudowany hak do szybkiego cięcia bez konieczności otwierania noża
 • Wbudowany obcinacz do sznurka
 • Specjalistyczne ostrza do różnych materiałów
 • Klips do paska lub do kieszeni ułatwiający dostęp do spodni roboczych lub pasa narzędziowego
 • Wbudowany otwór na smycz, jeśli wolisz powiesić swoje narzędzie na pasku
 • Nóż to tylko jedno z podstawowych narzędzi, których będziesz potrzebował na budowie. Dowiedz się więcej o nożach i innych narzędziach budowlanych oraz o tym, jak bezpiecznie z nich korzystać na zajęciach online z narzędzi ręcznych MT Copeland, prowadzonych przez profesjonalnego budowniczego i rzemieślnika Jordana Smitha.

 
2 najlepsze noże użytkowe według profesjonalnego budowniczego Jordana Smitha

Najlepszy składany nóż użytkowy: Benchmade Mini Griptilian 

Mini Griptilian firmy Benchmade to świetny design i trwałość w pakiecie, który jest łatwy do noszenia na co dzień. Jest lekki i wystarczająco mały, aby zmieścić się w małej kieszeni spodni, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały, aby sprostać niemal każdemu zadaniu cięcia. Solidna konstrukcja blokady Benchmade'a daje Jordanowi pewność podczas przeładowywania noża przez trudne cięcie. Jest droższy niż inne składane noże użytkowe, ale będzie służył przez lata.

Kluczowe cechy:

 • Możliwość dostosowania ostrza i rękojeści do potrzeb użytkownika
 • Klips do paska i otwór na smycz
 • Blokada Axis dla bezpiecznego przechowywania

Najlepszy nóż użytkowy do obsługi jedną ręką: Fiskars Pro Fixed Blade Utility Knife


Posiadanie solidnego ostrza, które nie wysunie się przypadkowo pod obciążeniem, jest ważne przy wykonywaniu precyzyjnych cięć nożem użytkowym. Nóż Fiskars Pro Fixed Blade Utility Knife posiada stałe ostrze, które jest zabezpieczone wahadłową osłoną, która zatrzaskuje się na miejscu z satysfakcjonującym "kliknięciem". Zapewnia to większą sztywność ostrza i eliminuje niezamierzone cofanie. Po dwóch latach nóż Jordana ma ślady cięcia wszystkiego, od taśmy Zip Tape po płytę podkładową do betonu, ale wahadłowa osłona ostrza wciąż działa tak dobrze, jak pierwszego dnia.