Dlaczego mój samochód ma zardzewiałe hamulce po umyciu go?

Udostępnij

Myjesz swój samochód i naprawdę dobrze go nabłyszczasz. Tak dobrze, że postanawiasz zrobić mu kilka zdjęć. Ale zaraz - co to jest to pomarańczowo-brązowawe coś na tarczach hamulcowych? Czy to rdza?

Jeśli to pomoże, zardzewiałe hamulce po myjni samochodowej nie są rzadkością - nie jesteś sam i nie robisz nic złego. Przyjrzyjmy się jednak, co się dzieje i co można z tym zrobić.

Rdza nigdy nie śpi

Kiedy połączysz żelazo i wodę, pojawi się rdza, i to w wielu przypadkach zaskakująco szybko. Tarcze hamulcowe wykonane są z żelaza. Proces utleniania rozpoczyna się, gdy tylko woda w nie uderzy, a zanim samochód wyschnie, prawdopodobnie będzie już widoczna. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to głęboko zakorzeniona rdza. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że zardzewiałe hamulce będą wyglądały tak dobrze, jak reszta samochodu.

Wybierz się na przejażdżkę

Czasami wystarczy kilka minut jazdy i używania hamulców, aby nowo powstała rdza po prostu się złuszczyła i zniknęła. Oczywiście, może się zdarzyć, że cofniesz część czyszczenia, które właśnie wykonałeś i mogą pojawić się kałuże. Spójrzmy więc na kilka innych rozwiązań.

Wyłam dmuchawę do liści

Wyciągnij dmuchawę do liści, suszarkę do włosów lub odkurzacz warsztatowy ustawiony na dmuchanie zamiast ssania. Jeśli po umyciu i osuszeniu rotorów hamulcowych uderzysz w nie powietrzem, rdza nie będzie miała szansy się pojawić.

Spryskaj i wytrzyj wirniki

Istnieją inhibitory rdzy przeznaczone do wirników hamulcowych, które są dostępne w butelce z rozpylaczem. Wystarczy rozpylić trochę na szmatkę i przetrzeć nią rotory podczas detailingu samochodu.

Ulepsz swoje wirniki

Wielu kierowców wymienia wirniki hamulcowe na powlekane, na które nakładana jest specjalnie opracowana powłoka polimerowa chroniąca przed korozją - w warunkach o wiele trudniejszych niż te, w których samochód jest po prostu myty. Mówimy tu o wytrzymaniu ekwiwalentu osiemnastu miesięcy środkowo-zachodniej zimy, soli drogowej i wszystkiego.

To, co wybierzesz, będzie prawdopodobnie zależało od tego, jak często myjesz swój samochód, jak bardzo zależy Ci na tym, aby wszystko wyglądało jak najlepiej i ile masz czasu. Wystarczy wiedzieć, że jest to problem każdy ma, kto posiada pojazd z otwartymi kołami (gdzie można zobaczyć hamulce), i istnieją opcje, aby to lepiej.

Sprawdź wszystkie produkty do hamulców dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat zardzewiałych hamulców, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mike'a Hagerty i Wikimedia Commons.