Korzyści z zastosowania pras hydraulicznych w przemyśle

Udostępnij

Prasa hydrauliczna jest bardzo ważnym urządzeniem mechanicznym, które jest używane do różnego rodzaju zastosowań przemysłowych. Prasy te mogą być wykorzystywane do wykonywania wielu funkcji, takich jak podnoszenie ciężarów, prasowanie, wykrawanie, kucie, zgniatanie, głębokie tłoczenie, procesy formowania metali, a także inne zadania, które wymagają zastosowania nagłych sił. Najprostszym i najlepszym przykładem działania prasy hydraulicznej jest proces podnoszenia samochodów, który jest przeprowadzany w ogólnych warsztatach samochodowych. Mechanizm podnoszenia samochodu ułatwia mechanikom mycie, naprawę i konserwację samochodu.

Prasa hydrauliczna wykorzystuje nieściśliwy płyn i poprzez zastosowanie ciśnienia w ograniczonej przestrzeni tworzy ciśnienie, które jest wywierane we wszystkich kierunkach przez płyn. Istnieje wiele korzyści z używania pras hydraulicznych w przemyśle. Niektóre z powszechnych zastosowań pras hydraulicznych są omówione poniżej:

- W przemyśle motoryzacyjnym prasy hydrauliczne są stosowane w maszynach do kontroli wibracji, klockach hamulcowych i elementach uszczelniających. Urządzenia te są również wykorzystywane do produkcji dywanów i mat, które są układane na podłogach pojazdów. Proces formowania, który jest używany w przemyśle samochodowym może być również ułatwiony dzięki zastosowaniu tych urządzeń.

- Prasy hydrauliczne są również bardzo wykorzystywane przez firmy, które są zaangażowane w sektorze produkcji urządzeń. Prasy hydrauliczne są wykorzystywane do produkcji różnych produktów, takich jak lodówki, pralki i inne rodzaje sprzętu gospodarstwa domowego. Ponadto, maszyny te są również wykorzystywane do tłoczenia, prasowania i kompresji materiałów do tworzenia paneli, które są używane w większości urządzeń.

- Branże w sektorze elektrycznym również korzystać z nich w celu wytworzenia produktów elektrycznych obsługiwanych, takich jak przełączniki, wtyczki, sprężarki i termostaty.

- Prasy hydrauliczne są również wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Są one bardzo przydatne do celów konserwowania. Produkty spożywcze takie jak mięso, ser czy inne łatwo psujące się produkty są ściskane i szczelnie pakowane, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość.

- Są one również wykorzystywane w produkcji i rozwoju sprzętu sportowego, który obejmuje piłki do koszykówki, piłki golfowe, piłki tenisowe, jak również buty sportowe. Kompresja i montaż dwóch części prasy hydraulicznej może być wykonana w prosty sposób, dlatego też zostały one z powodzeniem wykorzystane przez producentów w przemyśle sportowym.

- Prasy hydrauliczne stosowane są również w laboratoriach do próżniowego pakowania próbek i preparatów. 

 Zalety pras hydraulicznych są liczne w porównaniu z innymi typami pras konwencjonalnych. Dlatego też są one obecnie najczęściej spotykane w przemyśle.

Funkcjonowanie prasy hydraulicznej.
Ponieważ prasa hydrauliczna działa w oparciu o zasady teorii Pascala, funkcjonuje jak układy hydrauliczne. Hydrauliczne prasy krawędziowe składają się z takich głównych elementów jak cylindry, tłok, przewód i inne. Zasada działania maszyny jest dość prosta. Rama składa się z dwóch cylindrów, płyn (najczęściej olej) jest wlewany do tego o mniejszej średnicy. Cylinder ten nazywany jest siłownikiem podporowym.

Tłok tego cylindra jest wymuszany sprężaniem cieczy przepływającej przez rurę w dużym cylindrze. Ten ostatni jest zwykle uważany za cylinder główny. Ten poddawany jest działaniu ciśnienia, a jego tłok wymusza powrót cieczy do pierwszego cylindra. 

Siła wywierana na ciecz przez mały cylinder zmienia się w dużą siłę, gdy jest wymuszana w cylindrze głównym. Prasy hydrauliczne są stosowane w przemyśle do różnych celów wymagających wysokich ciśnień do kompresji metalu do wąskich płyt. Prasy hydrauliczne wykorzystują przetwarzane materiały do rozbijania lub tłoczenia ich w wąskie arkusze.