Jak wyczyścić wyciek oleju

Udostępnij

Pewnego dnia możesz wyjść i odkryć wyciek oleju, który zebrał się pod podwoziem Twojego samochodu. A może po prostu byłeś nadgorliwy podczas napełniania samochodu nowym olejem. Tak czy inaczej, jeśli na ziemi znajduje się olej, będziesz chciał od razu posprzątać bałagan, zanim oleista plama stanie się trwałym śladem na Twoim podjeździe.

Sposób sprzątania plam oleju zależy od tego, czy plama jest stara czy świeża i czy powierzchnia to gładka podłoga garażu czy bardziej szorstki beton lub asfaltowy podjazd.

Świeże plamy oleju

Mówiąc wprost, im świeższy jest wyciek, tym większe są szanse na jego usunięcie.

Zacznij po prostu od posypania rozlanego oleju obfitą garścią materiału absorbującego, takiego jak gliniany żwirek dla kotów, trociny lub skrobia kukurydziana. Możesz nawet chcieć stąpać po materiale, aby upewnić się, że granulki chłonne dotarły do wszystkich szczelin nasiąkniętych olejem. Tylko nie rób tego w swoich ulubionych butach. Jeśli tłusta plama jest duża, użyj miotły, aby równomiernie rozprowadzić materiał absorbujący na rozlanym oleju. Pozwól, aby materiał wykonał swoją pracę przez noc, a następnie zamieść i pozbądź się bałaganu następnego dnia.

Po usunięciu większości zabrudzeń, następnym krokiem jest wyczyszczenie tłustych pozostałości z ziemi. Mydło do mycia naczyń Dawn jest bardzo dobrym środkiem odtłuszczającym, ale inne artykuły gospodarstwa domowego, takie jak cola, soda oczyszczona, proszek do prania, środek do czyszczenia piekarników, a nawet spray WD-40 mogą być równie skutecznymi metodami rozbijania i usuwania oleju, zanim na stałe osiądzie on w asfalcie.

Po usunięciu nadmiaru oleju należy obficie nanieść środek czyszczący na zabrudzony cement. Dobrze wyszoruj go sztywną szczotką; nie używaj jednak szczotki drucianej na podłodze w garażu. To może uszkodzić niektóre gładkie betonowe wykończenia. Jeśli zdecydujesz się użyć detergentu do prania, mydła lub sody oczyszczonej, wystarczy dodać wody, szorować dobrze i niech siedzi na plamę na około 30 minut przed spłukać wężem ogrodowym. Jeżeli ty używasz puszkę cola, ty możesz pozwolić to siedzieć overnight. Oven cleaner wymaga tylko około 5 do 10 minut przed usunięciem.

Uporczywe plamy po wycieku oleju

Należy pamiętać, że uporczywe plamy po wycieku oleju mogą wymagać zastosowania dodatkowych produktów odtłuszczających. Jeśli okaże się, że nic nie działa, warto sięgnąć po silniejsze odtłuszczacze lub komercyjne środki czyszczące zawierające mikroorganizmy zjadające olej.

Sprawdź wszystkie produkty chemiczne dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Jeśli masz pytania dotyczące sposobu usuwania wycieku oleju, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.