Jak działają magnetyzery/demagnetyzery

Udostępnij

Podczas pracy z narzędziami nie ma nic bardziej frustrującego niż mała śrubka odbijająca się od stołu warsztatowego i znikająca w ciemnym kącie. Dlatego też wielu producentów narzędzi sprzedaje wkrętaki z końcówką magnetyczną. Chociaż są to wspaniałe narzędzia, nie oznacza to, że musisz biec do sklepu po nowy zestaw. Używając prostego magnetyzera/demagnetyzera, możesz sprawić, że zwykłe stare śrubokręty, które już posiadasz, staną się magnetyczne lub niemagnetyczne, kiedy tylko zechcesz. 


Jak działają magnetyzery

Przed nurkowaniem do tego, jak te poręczne gadżety działają, musimy najpierw zrozumieć pojęcie zwane momentem magnetycznym. Moment magnetyczny jest zasadniczo tendencja obiektu do wyrównania z polem magnetycznym. Po wystawieniu na działanie pola magnetycznego, elektrony w obiekcie - jak śrubokręt - mają tendencję do wyrównania równolegle do linii pola magnetycznego wokół nich. W konsekwencji, obiekt staje się magnetyczny - przynajmniej tymczasowo.

Kiedy śrubokręt lub inne narzędzie jest wielokrotnie przepuszczane przez magnetyzer, momenty magnetyczne narzędzia są manipulowane. Wszystkie elektrony w narzędziu są ustawiane w jednej linii, tworząc nowe pole magnetyczne. W rezultacie, śrubokręt będzie w stanie utrzymać się na tych kłopotliwych małych śrubkach przy stole warsztatowym.

Należy zauważyć, że to pole magnetyczne jest tymczasowe. Ponieważ narzędzie jest tylko paramagnetyczny - co oznacza, że będzie reagować na pole magnetyczne - to nie będzie trzymać pole magnetyczne na zawsze. W czasie, trzeba będzie uruchomić go przez magnetyzera ponownie.

Do tego czasu, można podnieść małe metalowe kawałki - śruby i gwoździe - bez żadnych problemów. Jak widać na poniższym filmie, magnetyzery działają bardzo szybko:

Jak działają demagnetyzery

Demagnetyzer jest tak samo prosty. Wewnątrz demagnetyzera, śrubokręt jest wystawiony na działanie przeciwnego pola magnetycznego, ale z pewną zmianą. Zauważ, że demagnetyzer ma układ schodkowy? Jest to zaprojektowane w celu wytworzenia nieregularnego pola magnetycznego, które losowo obraca momenty magnetyczne. Wynik: Każde pole magnetyczne, które wykazuje narzędzie, szybko zniknie.

Jeśli chcesz mieć możliwość zbierania metalowych kawałków swoim narzędziem, po prostu przepuść je ponownie przez magnetyzer.

Demagnetyzery w warunkach przemysłowych

Nie wszystkie demagnetyzery są ręczne! Niektóre są zasilane elektrycznie i są zbyt duże, aby mogła je podnieść jedna osoba. Działają one na tej samej zasadzie, co znacznie mniejsze wersje, ale często są to duże tunele nad przenośnikiem taśmowym, na którym przewożone są produkty do rozmagnesowania.

Na przykład, niektóre produkty ulegają lekkiemu namagnesowaniu podczas procesu produkcyjnego. Przepuszczając je przez demagnetyzer, producenci mogą usunąć wszelkie pola magnetyczne przed wysyłką swoich produktów.

Demagnetyzery są również cenne w innych zastosowaniach, np. przy "czyszczeniu" komputerów. Dysk twardy jest w rzeczywistości przepuszczany przez demagnetyzer w celu wymazania danych. Monitory komputerowe i telewizory CRT również zawierają demagnetyzery, aby zmniejszyć pole magnetyczne wytwarzane podczas pracy. Jeśli demagnetyzer zawiedzie, obraz szybko ulegnie zniekształceniu.