Jak zimna pogoda zabija akumulator samochodowy?

Udostępnij

Nierzadko, gdy pogoda staje się mroźna, ludzie udają się do swoich samochodów tylko po to, by odkryć, że akumulator jest martwy. Może się to zdarzyć o każdej porze roku, ale zimą, kiedy temperatury spadają, jest to bardziej powszechne. Ale jak zimna pogoda zabija akumulator samochodowy? Oto szczegóły tego procesu i co możesz zrobić, aby zapobiec nieprzyjemnej niespodziance, gdy wyruszysz w drogę z samego rana.

Jak działa akumulator?

Wiedza o tym, jak działa akumulator jest kluczem do zrozumienia, jak zimna pogoda może zabić akumulator samochodowy. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najczęściej spotykanym typem akumulatorów. Posiadają one plastikową obudowę, która otacza płyty ołowiowe. Każda para tych płyt nazywana jest ogniwem. Płyty ołowiowe znajdują się w roztworze, który jest mieszanką wody i kwasu siarkowego.

Płytki ołowiane gromadzą ładunek w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy metalem a otaczającym go roztworem. Reakcja ta powoduje gromadzenie się siarczanu ołowiu, który stopniowo zmniejsza maksymalny ładunek, jaki może utrzymać akumulator. Akumulatory kwasowo-ołowiowe również naturalnie rozładowują się z czasem. Ta stopniowa redukcja - lub nieużywanie akumulatora przez zbyt długi czas - może spowodować brak świeżego ładunku i w końcu spowodować, że każdy akumulator umrze lub stanie się tak słaby, że nie będzie w stanie uruchomić Twojego samochodu.

Dlaczego akumulatory ulegają uszkodzeniu na mrozie?

Ekstremalne temperatury mogą zwiększyć tempo stopniowego rozładowywania opisanego powyżej. Lato powoduje odparowanie wody, podczas gdy zima spowalnia reakcje chemiczne. Żadne z tych zjawisk nie jest korzystne dla żywotności akumulatora, ale dodatkowym wyzwaniem w zimnej pogodzie jest dodatkowe zapotrzebowanie na moc zimnego silnika.

samochód deszcz

Zimny olej w silniku jest gęstszy i stawia większy opór siłom, które próbują go poruszyć. Dodatkowa moc jest również wymagana do uruchomienia akcesoriów, takich jak odmrażacze i wentylatory, co dodatkowo obciąża akumulator. W ten sposób w zimowe poranki kończysz z już martwym lub szybko umierającym akumulatorem.

Jak uchronić swój akumulator przed awarią

Każdy akumulator w końcu się psuje, ale możesz podjąć kroki, aby przedłużyć jego żywotność. Ponieważ Twój silnik musi pracować, aby zasilić alternator - urządzenie, które ładuje akumulator - powinieneś regularnie używać lub przynajmniej uruchamiać samochód. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zabierać go na dłuższe przejażdżki, ponieważ krótkie przejażdżki nie dają akumulatorowi szansy na ponowne naładowanie. Podczas gdy samochód powinien być w stanie zasilać wszystkie swoje systemy elektryczne na biegu jałowym, około 30 minut do godziny jazdy po autostradzie powinno przywrócić dobry poziom naładowania słabego akumulatora.

Aby mieć pewność, że akumulator jest zawsze naładowany, warto rozważyć zastosowanie prostownika, który będzie przydatny, gdy samochód będzie przechowywany w niskich temperaturach lub nie będzie regularnie używany. Aby zachować ładunek akumulatora, gdy jesteś poza domem, unikaj używania klimatyzacji lub systemu informacyjno-rozrywkowego, gdy silnik nie pracuje, ponieważ te akcesoria szybko rozładowują akumulator. Na koniec należy regularnie sprawdzać i czyścić zaciski akumulatora, aby nie uległy korozji i nie były w stanie prawidłowo przekazywać energii.

Nikt nie lubi martwego akumulatora w mroźny zimowy poranek. Zrozumienie, w jaki sposób zimna pogoda zabija akumulator samochodowy i przestrzeganie odpowiednich zasad konserwacji akumulatora może pomóc w wydłużeniu jego żywotności i zmniejszyć szanse na odkrycie rozładowanego akumulatora, gdy masz gdzie się zatrzymać.