Wulkanizowane czy klejone: Który ma większą trwałość?

Udostępnij

Kiedy mówimy o naszych podkładkach zaciskowych i produktach Abrasiplate, często używamy terminu wulkanizacja, aby opisać sposób, w jaki guma przylega do podłoża, ale co to tak naprawdę oznacza?

Proces wulkanizacji

Wulkanizacja jest procesem chemicznej obróbki surowej lub syntetycznej gumy w celu nadania jej użytecznych właściwości, takich jak elastyczność, wytrzymałość i stabilność. Kiedy wulkanizujemy kawałek gumy do podłoża, takiego jak metal lub drewno, wiemy, że nigdzie się nie wybiera.

Proces ten polega na nałożeniu jednej do dwóch warstw podkładu wiążącego na podłoże po jego przygotowaniu, tj. odtłuszczeniu i przygotowaniu. Cement adhezyjny jest zazwyczaj używany do przyklejenia surowej gumy do podłoża, aby utrzymać ją w miejscu podczas reszty procesu. Surowa guma i podłoże są następnie umieszczane w pewnego rodzaju naczyniu w celu zastosowania ciepła i ciśnienia do utwardzania i łączenia. Typowymi naczyniami są autoklawy, wulkanizatory, piece na podczerwień lub prasy wyposażone w płyty grzewcze. Gdy element jest już gotowy, jest on obcinany z wszelkich wypływów gumy i wysyłany.

Wulkanizacja vs. Klej

W przypadku produktu klejonego, proces rozpoczyna się w ten sam sposób. Podłoże jest przygotowywane, a następnie klej na zimno jest nakładany zarówno na podłoże, jak i na utwardzony arkusz gumy. Te dwa materiały są następnie sklejane ze sobą i produkt jest gotowy.

W przypadku niektórych produktów, klejenie na zimno jest wszystkim, co jest wymagane. A jeśli guma musi zostać wymieniona, wiązanie można przerwać, stosując środki chemiczne na powierzchni wiązania. Jednak proces wulkanizacji dosłownie tworzy nierozerwalne połączenie pomiędzy gumą a podłożem, które można usunąć jedynie poprzez cięcie, szlifowanie, dłutowanie lub wypalanie gumy.

Wulkanizowane połączenie jest przydatne w przypadku produktów, które będą się zużywać, takich jak nasze odzyskane podkładki zaciskowe i Abrasiplate. Produkty te są bardzo intensywnie użytkowane i nie chcesz, aby guma gdzieś się zapodziała. Na przykład, podkładki zaciskowe pomagają przenosić ciężkie, nieporęczne materiały. Jeśli guma się ześlizgnie, ucierpi na tym również Twój produkt. Abrasiplate jest używany przez firmy w celu zmniejszenia tarcia i ścierania podczas piaskowania, szlifowania lub chemicznego wytrawiania. Ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest przyleganie gumy do podłoża, kiedy próbujesz wykonać pracę.

Siła wulkanizowanego wiązania zawsze będzie większa niż zimnego, klejonego. W ten sposób powstaje produkt wyższej jakości, który może sprostać wszelkim standardom i oczekiwaniom. Są jednak sytuacje, w których firmy potrzebują tylko produktu klejonego, w zależności od zastosowania. Zastanawiasz się, który proces będzie odpowiadał potrzebom Twojej firmy? Tu właśnie wkraczamy my. Nasz zespół może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów Endurawear Rubber, nawet jeśli nie jesteś pewien co do rozwiązania. Skontaktuj się z nami już dziś, a po zadaniu kilku pytań, pomożemy Ci znaleźć najlepsze produkty do rozwiązania problemów związanych ze ścieraniem i uderzeniami.