Na czym polega wymiana oleju?

Udostępnij

Do czego służy wymiana oleju i dlaczego ważne jest, aby była ona częścią rutynowej konserwacji? Coś tak prostego jak wymiana oleju może nie wydawać się kluczowe dla utrzymania samochodu w ruchu, ale zaniedbanie oleju może spowodować poważne problemy. Oto dlaczego należy dbać o wymianę oleju w odstępach czasu zalecanych przez producenta.

Na czym polega wymiana oleju?

Jest różnica między dolewaniem oleju a jego wymianą. Jeśli sprawdzisz bagnet i okaże się, że poziom oleju jest niski (większość samochodów z wiekiem zaczyna spalać trochę oleju), wówczas dolanie oleju jest szybkim sposobem na rozwiązanie problemu i powrót na drogę.

Z drugiej strony, wymiana oleju wymaga spuszczenia całego istniejącego oleju z silnika i zastąpienia go w całości świeżym olejem. Otrzymasz również nowy filtr oleju, który pomaga utrzymać świeży olej w czystości, zbierając brud i zanieczyszczenia, które olej wychwytuje podczas swojej drogi przez silnik samochodu. Olej należy wymieniać, gdy staje się zbyt brudny, aby mógł spełniać swoją misję, czyli utrzymywać elementy silnika w płynnym ruchu.

Olej jest kluczem do smarowania

Podstawową funkcją oleju silnikowego jest utrzymywanie metalowych części silnika w stanie nasmarowanym, aby zapobiec kontaktowi metalu z metalem, co może spowodować uszkodzenia silnika, których naprawa nie jest tania. Cienka warstwa oleju na kluczowych elementach sprawia, że przesuwają się one płynnie i zmniejsza tarcie, które w przeciwnym razie z czasem mogłoby uszkodzić silnik. Zmniejszenie tarcia ogranicza również gromadzenie się ciepła, co również może być problemem dla silnika.

Olej utrzymuje go w czystości

Jeśli spojrzysz na zawartość świeżej butelki oleju, zauważysz, że ma ona bardziej złocisto-bursztynowy kolor w porównaniu z brązowym lub czarnym olejem na bagnecie. To dlatego, że jest czysty. W miarę jak olej przemieszcza się w silniku, przenosi brud i zanieczyszczenia, które stopniowo zmieniają jego kolor na ciemny. Ciemny, brudny olej nie będzie dobrze smarował ani czyścił silnika.

Co się stanie, jeśli nie wymienisz oleju?

Olej należy wymieniać w odstępach czasu zalecanych przez producenta, aby zapewnić czystość i sprawne działanie silnika. Osoby, które jeżdżą w szczególnie brudnym lub zakurzonym otoczeniu, powinny wymieniać olej (nie wspominając o filtrach powietrza) częściej.

Jeśli na desce rozdzielczej zapali się lampka kontrolna wymiany oleju, czy to naprawdę wielka sprawa? Jeśli wszystkie systemy ostrzegawcze działają prawidłowo, Twój samochód prawdopodobnie nie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie uszkodzenia, ale zapalająca się kontrolka na pewno nie jest czymś, co należy zignorować. Jeśli się świeci, oznacza to, że olej wymaga uwagi. Może być go po prostu mało i trzeba go uzupełnić, ale jeśli nadszedł czas na wymianę oleju, koniecznie umów się na wizytę na lokalnej stacji obsługi w ciągu najbliższych kilku dni.

Pamiętaj, że świeży olej doskonale utrzymuje silnik w czystości i zapewnia smarowanie. Im bardziej się brudzi, tym mniejsza jest jego skuteczność, a także wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zużycia silnika. Wygospodaruj czas na wymianę oleju już teraz, aby później nie musieć dokonywać kosztownych i czasochłonnych napraw.

Sprawdź wszystkie oleje, środki chemiczne i płyny dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany oleju, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.