Jak zwalczać rdzę na narzędziach samochodowych

Udostępnij

Więc, zacząłeś ten projekt na podjeździe z najlepszymi intencjami, ale potem się rozproszyłeś. Zostawiłeś klucze, bo to była taka mała poprawka i zaraz do niej wracałeś... tylko nie wróciłeś. A potem spadł deszcz. I teraz masz zardzewiałe narzędzia samochodowe. I co teraz?

Co to jest rdza?

Rdza powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy żelazem, wodą i tlenem. Gdy woda działa jako katalizator, atomy żelaza (występujące w różnych stopach metali, zwłaszcza w stali) tracą elektrony na rzecz tlenu, przekształcając metal w rdzę. Jeśli wystarczy czasu, wody i tlenu, żelazo i jego rodzina stopów całkowicie rozpadnie się na rdzę. Jest to zazwyczaj bardzo powolny proces, zwłaszcza gdy do mieszanki doda się inne metale, takie jak chrom. Producenci stosują w narzędziach różne stopy metali, ale muszą uważać, aby nie pogorszyć ich trwałości i twardości, a stal jest jednym z najsilniejszych stopów. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach spędzonych na deszczu, na Twoim kluczu może pojawić się lekka warstwa rdzy.

Usuwanie rdzy

Na szczęście rdza zazwyczaj nie pokrywa więcej niż najbardziej powierzchowną warstwę, dlatego można ją usunąć za pomocą produktów dostępnych obecnie na rynku. W przypadku lekko zardzewiałych narzędzi samochodowych, żel rozpuszczający rdzę jest szybkim i łatwym rozwiązaniem. Skład chemiczny żelu rozpuszcza związek tlenku żelaza zawarty w rdzy, pozostawiając metal pod spodem w pełni nienaruszony.

Dla prawidłowego stosowania, wszystko co musisz zrobić, to pędzlem żelu na dotkniętych obszarach, uważając, aby dostać się w każdym miejscu wżerów. Pozostawić go na 5-10 minut, a następnie zmyć wodą. Proces ten jest znacznie szybszy i prostszy niż alternatywa skrobania lub szlifowania. Dla uporczywych plam, można ponownie zastosować natychmiast, lub niech siedzieć trochę dłużej. Wystarczy być ostrożnym z wszelkich powierzchni platerowanych lub chrom - nie pozostawiaj na dłużej niż pięć minut. Unikaj też nakładania żelu na powierzchnie malowane, które mogą wyblaknąć, jeśli będą miały z nim kontakt przez dłuższy czas.

Bądź proaktywny

Żel pomaga również zapobiegać rdzewieniu w przyszłości, tworząc barierę ochronną pomiędzy żelazem a otaczającym je tlenem. W ten sposób, nawet jeśli znów zapomnisz o nich w deszczu, rdza będzie tworzyć się znacznie wolniej. Oczywiście najlepszym środkiem zapobiegawczym jest przechowywanie narzędzi w czystym, suchym miejscu.

Najważniejsze jest jednak to, że jeśli zauważysz, że Twoje narzędzia są zardzewiałe, nie musisz koniecznie wymieniać ich na nowe. Tak długo, jak rdza nie przeniknęła przez kilka warstw i nie łuszczy się przy dotyku, integralność strukturalna nie jest zagrożona i mamy do czynienia z czysto kosmetycznym uszkodzeniem. Żel Dissolver oszczędza czas i energię oraz chroni przed rdzą w przyszłości. Warto poświęcić 10 minut, aby przywrócić narzędziom ich dawną świetność.

Sprawdź wszystkie narzędzia i wyposażenie dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów walki z rdzą na narzędziach samochodowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Blair Lampe.