Niezastąpione urządzenie do lokalizacji dźwięków spowodowanych usterkami

Udostępnij

W latach 1910 i 1920, słuchanie źle działającej maszyny było jednym z najbardziej elementarnych i skutecznych sposobów na wykrycie problemów i zidentyfikowanie ich źródła. Mimo to, biorąc pod uwagę hałas panujący w fabryce lub warsztacie, określenie lokalizacji problemu mogło być trudne. Choć nie potrafię powiedzieć, kiedy na rynek trafił pierwszy fabryczny stetoskop mechanika, amerykański tygodnik "Motor World" w numerze z 9 czerwca 1915 r. zaoferował swoim czytelnikom informacje o tym, jak wykonać proste, ale skuteczne urządzenie. Inne czasopisma robiły to samo w latach 1910 i 1920.

Firma Motor Stethoscope Company z 24-25 Great Russell Street w Londynie w Anglii dostrzegła okazję biznesową i nie później niż wiosną 1928 roku wprowadziła na rynek swój Motor Stethoscope, "niezastąpione urządzenie do lokalizowania dźwięków spowodowanych usterkami w silnikach i wszystkich ruchomych mechanizmach". Z tego co widać, ten nowy produkt mógł nie okazać się szczególnie popularny lub udany, biorąc pod uwagę, że nie później niż w lutym 1929 roku na Great Russell Street 24-26 wprowadziła się organizacja Women's Needlework Depot. Organizacja ta została założona w 1919 roku, aby zapewnić pracę wykwalifikowanym igłom, które nie były w stanie codziennie opuszczać swoich domów. Yours truly nie był w stanie dowiedzieć się, jak długo ta instytucja charytatywna przetrwała, czy to tam, czy gdzie indziej.

Warto jednak odnotować, lub nie, że Nathaniel Hawthorne, jeden z wielkich amerykańskich powieściopisarzy XIX wieku, spędził trochę czasu na Great Russell Street 24 w 1857 roku. W 1853 roku został on mianowany konsulem Stanów Zjednoczonych w Liverpoolu, w Wielkiej Brytanii - prestiżowe stanowisko, ustępujące jedynie konsulowi w Londynie. Ta nominacja wygasła na początku 1857 roku, gdy nowy prezydent objął urząd. W rezultacie Hawthorne zabrał swoją rodzinę na wycieczkę do Francji i na Półwysep Apeniński - wyrażenie to zostało użyte, ponieważ Włochy jako państwo nie istniały w latach pięćdziesiątych XIX wieku. W każdym razie, Hawthorne i jego rodzina wrócili do Stanów Zjednoczonych w 1859 roku. I myśleliście, że nasz blog / biuletyn / thingee nie ma nic do zaoferowania w sprawach kultury, prawda, mój czytelniczy przyjacielu? Tak, tak, myślałeś. Nie zaprzeczaj. Przepraszam, dygresja.

Czy to był koniec stetoskopu mechanika jako koncepcji, mój przyjacielu czytający? Być może ucieszy Cię wiadomość (lektura?), lub nie, daję Ci taką możliwość (Nie ma za co.), że inna mała londyńska firma wprowadziła na rynek produkt tego typu w latach 1935-36. Jego konstruktorem był inżynier mechanik i zapalony wędkarz. Ten dżentelmen był w rzeczywistości nowo mianowanym dyrektorem zarządzającym firmy. Był nim Charles Edward Noel-Storr.

Podobnie jak stetoskop motorowy, Bin-Aural firmy Capac Company Limited był nieco podobny z wyglądu do stetoskopu lekarskiego. Główną innowacją tego urządzenia było to, że pręt testowy, lub tektoskop, który dotykał nieprawidłowo działającej części maszyny, mógł być używany w połączeniu z innym tektoskopem lub z pewnego rodzaju mikrofonem, znanym jako tektofon, przy użyciu tej samej pary słuchawek. Używając Bin-Aural, mechanik mógł zlokalizować źródło dźwięku lub słuchać go z dwóch różnych perspektyw. Znani brytyjscy producenci silników lotniczych tacy jak Armstrong Siddeley Motor Limited, Bristol Aeroplane Company Limited oraz D. Napier & Son Limited zaliczali się do użytkowników tego małego i prostego urządzenia. Nie wiadomo, czy Bin Aural był produkowany masowo, czy też nie. Capac sprzedawał stetoskopy medyczne do lat 60-tych.

Czy to był koniec stetoskopów mechanicznych, zapytasz, mój chętny do pójścia gdzie indziej przyjacielu? Cóż, nie. Będąc nieudolnym mechanikiem, nie wiedziałem, że wielu mechaników z czasów zimnej wojny pozostało dobrze obeznanych w sztuce wykrywania problemów w maszynach poprzez słuchanie ich pracy. Czy uwierzylibyście, że amerykański producent narzędzi, Bingham-Herbrand Corporation, wprowadził na rynek stetoskop mechaniczny dopiero w 1951 roku? Multiskop MS-1 zawdzięczał swój początek Eugene'owi A. Heschelowi, pracownikowi firmy, który projektował inne narzędzia dla swojego pracodawcy. Dwie inne amerykańskie firmy, Yale and Towne Manufacturing Company oraz Rinck-McIlwaine Incorporated, wprowadziły podobne urządzenia nie później niż w 1956 roku. Brytyjska firma J.G. Coates Limited wprowadziła na rynek swój automatyczny stetoskop nie później niż w 1963 roku.

Co lepsze, niemiecki producent narzędzi, Eduard Wille Gesellschaft mit beschränkter Haftung & Company Kommanditgesellschaft, w 2018 roku nadal produkował przynajmniej jeden rodzaj stetoskopu mechanicznego i nie była to jedyna firma, która to robiła. W tym samym roku, Canadian Tire Corporation Limited nadal sprzedawał co najmniej jeden inny typ stetoskopu mechanika. Jakie to jest niesamowite?