Kiedy zakładać opony śniegowe

Udostępnij

Zimowa pogoda może powodować duże problemy dla kierowców. Gdy na drodze zalega śnieg, zwykłe opony mają gorszą trakcję niż na suchej nawierzchni, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa za kierownicą.

Na szczęście opony śniegowe mogą pomóc. Opony te są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić lepszą trakcję w niskich temperaturach i mogą dosłownie uratować życie podczas jazdy zimą.

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy założyć opony śniegowe, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo, dlatego przyjrzyjmy się bliżej, jak określić, kiedy jest odpowiedni czas na założenie opon śniegowych.

Weź pod uwagę temperaturę zewnętrzną, a nie datę kalendarzową

Decydując, kiedy zamontować opony śniegowe, pamiętaj, że data kalendarzowa nie jest istotna. Ważna jest średnia temperatura zewnętrzna w Twojej okolicy. Gdy temperatura stale spada poniżej 45°F, nadszedł czas, aby zmienić opony na śniegowe. Opony te należy zakładać do czasu, gdy temperatura będzie stale wyższa od 45°F.

Dlaczego temperatura zewnętrzna jest tak istotnym czynnikiem? Chociaż opony na różne pory roku różnią się pod względem rzeźby bieżnika, największa różnica tkwi w materiałach, z których są wykonane. W niskich temperaturach opony letnie i całoroczne stają się twarde i nieelastyczne. Jak można się spodziewać, utrudnia to ich zdolność do zapewnienia bezpiecznej trakcji.

zima samochód

Opony śniegowe są wykonane z dużo bardziej miękkiej mieszanki gumy. Dzięki takiej mieszance opony śniegowe pozostają elastyczne, gdy spada temperatura. Ta elastyczność pomaga oponom wgryźć się w śnieg i dopasować się do nawierzchni, zapewniając przyczepność niezbędną do utrzymania się na drodze i zatrzymania się w odpowiednim momencie.

Ponieważ ich unikalne mieszanki gumowe reagują na zimno, a nie na sam śnieg, opony śniegowe zapewniają bezpieczeństwo, które wykracza poza jazdę po zaśnieżonych drogach. Zapewniają one lepszą trakcję w niskich temperaturach niż zwykłe opony, nawet gdy nawierzchnia drogi jest odśnieżona.

Montaż opon śniegowych

Oto kolejny ważny fakt dotyczący montażu opon śniegowych: musisz założyć je na wszystkie cztery koła swojego pojazdu. Montaż opon śniegowych w zestawach po cztery sztuki jest koniecznością, jeśli chcesz zachować kontrolę nad samochodem na oblodzonej nawierzchni.

Jeżeli zamontujesz je tylko na przednich kołach, może to zmniejszyć trakcję na tylnych kołach, prowadząc do niebezpiecznej nadsterowności. Jeżeli zamontujesz je tylko na tylnej osi, może to spowodować, że przednie koła (które również w większości hamują) będą miały mniejszą przyczepność, co wywoła zdradziecką podsterowność.

Zimowy niezbędnik

Opony śniegowe są niezbędne do jazdy w zimie i są absolutną koniecznością, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobom znajdującym się w pobliżu. Teraz, gdy już wiesz, kiedy należy założyć opony śniegowe, możesz podjąć kroki, które zapewnią, że Twój samochód będzie pewnie poruszał się po zimowych drogach.

Dowiedz się więcej na: http://autoregan.pl/