Wyważarki do kół - jak wybrać?

Udostępnij

To jest zwykła historia, którą można usłyszeć w każdym serwisie oponiarskim. Jeden klient zapomniał wziąć pieniędzy. Inny spieszy się do lekarza, więc oczekuje, że już tu i teraz zmienisz mu opony. I przychodzi jeszcze jeden, który szuka kompletu opon zimowych za 40 euro. Potem przychodzi ten z chwiejącymi się kołami - a to już na pewno Twoja wina. 

Oczywiście, z niektórymi z nich możesz się pożegnać już na samym początku. Ale pomyśl tylko, ile czasu na to stracisz. I pomyśl o całej złości, którą w sobie masz. 

wyważarka do kół
Wybór odpowiedniej wyważarki do kół, która będzie mogła Ci tutaj pomóc, może być świetną sprawą. Oczywiście, nigdy nie jest to łatwe zadanie. Jeśli chodzi o zmieniacze opon, to jest to stosunkowo łatwe. Jednak wybranie najlepszej wyważarki do kół wymaga znajomości wielu funkcji, jakie posiadają te urządzenia. I dziś właśnie o tych możliwościach nieco opowiemy. 

Wyważanie kół - dlaczego błędy?

Wynika to z pośpiechu. Proste jak słońce. Ludzie mają tendencję do zmieniania opon na ostatnią chwilę. Zima ich zaskakuje, więc nie zdziw się, gdy zobaczysz długą kolejkę samochodów czekających przed bramą Twojego serwisu opon. Ludzie na pewno będą próbowali Cię poganiać. Ty jednak nie chcesz tracić na tym pieniędzy, dlatego starasz się zapewnić wszystkim dobrą obsługę. 

Wyważarki do kół
Każdy może popełnić błąd podczas wyważania. Zwłaszcza, jeśli się spieszysz. Nie ma się czego wstydzić. Lepiej jednak pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu tego problemu. 

Wybierając odpowiednią wyważarkę do kół możesz zapomnieć o wielu prozaicznych procedurach. Zapewnia ona niezbędne pomiary, dzięki czemu na każde koło poświęcasz mniej czasu. W efekcie pracujesz nad większą ilością samochodów w tym samym czasie. Brzmi dobrze? 

Jeśli nie wierzysz, rozważ to:

Więcej samochodów = więcej pieniędzy.
Szybsza obsługa = mniej czasu w pracy
Więc - pracujesz mniej. Albo nawet tak samo. Ale zarabiasz więcej pieniędzy. Bez konieczności podnoszenia cen. 

Widzisz korzyści? Sezonowa wymiana opon to nic trudnego - zwłaszcza, jeśli ułatwisz ją sobie, wybierając odpowiedni model wyważarki do kół. 

Wyważarki do kół Premium - co to oznacza?

Szereg funkcji, które pomogą Ci w podstawowych pracach. Nie tylko pozwolą Ci zmierzyć koło, ale również sprawdzić, czy felga jest prosta, wskażą najlepsze miejsce montażu ciężarka, a także ukryją ciężar za szprychami koła. 

Niewyważone koła - w czym tkwi problem? 

Z pewnością słyszysz od swoich klientów narzekania na chybotliwe koła. Niejednokrotnie nie trzeba wymieniać żadnych elementów w zawieszeniu. Zamiast tego, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić felgi samochodu. Jeśli zaopatrzysz się w wyważarkę do kół z opcją pomiaru bicia obręczy, to możesz być pewien, że problem nie leży po Twojej stronie.

Wyważanie kół
Niestety, większość właścicieli samochodów jest przekonana, że mechanicy samochodowi są po prostu nieuczciwi. Wydaje im się, że mechanik robi wszystko, aby wyciągnąć z kieszeni klienta jak najwięcej pieniędzy. 

Aby zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, zaopatrz się w najwyższej klasy wyważarkę do kół. Taką, która wyposażona jest w funkcję pomiaru bicia obręczy. Dzięki tej opcji z łatwością sprawdzisz stan danego koła. 

Pomiar bicia obręczy - opcja premium

Koła w samochodzie chwieją się. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z wielu przyczyn może być bicie promieniowe obręczy. W przypadku wyważarek do kół, które posiadają opcję pomiaru bicia obręczy, można to łatwo sprawdzić. 

Jak to działa?

  • Wybierz odpowiedni program. 
  • Umieść rolkę wewnątrz ramienia pomiarowego.
  • Umieść rolkę w wewnętrznej części obręczy. 
  • Koło zaczyna się obracać. 
  • Po zakończeniu pomiaru usłyszysz sygnał dźwiękowy. 
  • Jak można sprawdzić, czy felga jest w porządku? Na wyświetlaczu wyważarki widoczne są wyniki pomiarów. Ponadto mogą Państwo sprawdzić, czy felga jest w porządku w dwóch płaszczyznach - zarówno na "6 godzin" jak i "12 godzin". 

Również program do sprawdzania bicia obręczy pozwoli Ci sprawdzić, czy obręcz nie jest uszkodzona. 

Do czego to jest potrzebne? Przecież sprawdzając felgę w ten sposób masz pewność, że felga jest prosta. Tak więc, jeśli masz klientów narzekających na niewłaściwe wyważenie, a wiesz, że wszystko zrobiłeś dobrze i podejrzewasz, że felgi są uszkodzone, to masz problemy widoczne jak na dłoni. 

Innymi słowy - pomiar bicia obręczy chroni Cię przed roszczeniami klientów. 

Dobra wyważarka do kół = oszczędność Twojego czasu

Wysokiej klasy sprzęt do serwisowania opon to oszczędność czasu przy każdym kole. Najlepsze wyważarki do kół wyposażone są w źródło światła LED. Światło jest rzucane na powierzchnię i pokazuje miejsce, w którym należy przyłożyć ciężarek. 

Jaka jest z tego korzyść? Otóż nie muszą Państwo ręcznie szukać miejsca niewyważenia, ponieważ wyważarka robi to za Państwa. 

Skoro już mówimy o kręceniu kołem, to jest jeszcze jedna funkcja. Ta, w którą wyposażone są dobre wyważarki. Co to jest? 

Mowa o funkcji S-Drive (nazwa zapożyczona z naszej wyważarki REDATS W-770). 

Funkcja S-Drive

System ten pozwala na obracanie kołem po naciśnięciu przycisku. Możesz ustawić koło w jednej z 3 pozycji:

godz. 6
godzina 12
do przyklejania według miary
Dzięki tym opcjom nie musisz już ręcznie kręcić kołem, aby znaleźć odpowiednie miejsce do przyklejenia ciężarka. A zawsze jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak i nie uda się wybrać odpowiedniego miejsca do mocowania ciężarka, prawda? A później przychodzi klient z pretensjami o chybotliwe koła. 


Tak więc - nie tylko trzeba tracić czas na znalezienie odpowiedniego miejsca do przyklejenia/umieszczenia ciężarka, ale także na dalsze poprawki. I nie zapominaj, że nikt Ci nigdy nie zapłaci za pracę nad ich reklamacjami. Tracisz więc pieniądze, które mógłbyś zarobić pracując nad innymi samochodami. 

Zapomnij o reklamacjach 

Czym spowodowane są błędy w wyważaniu kół?


Jeśli umieścisz ciężar w niewłaściwej pozycji, koło będzie się chybotać. To proste. Czy wyważarka do kół pomogłaby Ci w tym przypadku? Czytaj dalej poniżej. 

Wysokiej klasy wyważarki do kół są w stanie rozpoznać rodzaje felg. W przypadku naszej wyważarki REDATS W-770 jest to opcja Auto Alu. Jak to działa?

Specjalny miernik pozwala na rozpoznanie rodzaju felgi. Dzięki temu może on automatycznie wybrać najlepsze miejsce do zamontowania ciężarka. 

Wygląd obręczy

Wyobraź sobie, że do Twojego serwisu podjeżdża klient z pięknymi 19-calowymi felgami. W Mercedesie/BMW/Audi?Lexusie (wybierz markę, która Ci się podoba). Można na nich dostrzec nawet najmniejsze plamki brudu lub kurzu. Wyobrażasz sobie na nich paski wagi? Cóż...

I to nie jest niemożliwe. Ludzie zaczynają kupować coraz większe opony. Już nikogo nie dziwi widok samochodów typu SUV czy crossover z oponami 17" czy nawet 18". 

Powiedzmy sobie szczerze - ciężary zazwyczaj psują wygląd felgi. W końcu zakładasz ją jako element dodatkowy. Oczywiście można uniknąć tego problemu, np. zakładając czarne ciężarki. 

Pomocne będzie tutaj użycie funkcji SPLIT. Jak to działa? Wyważarka dzieli wagę na dwie części i pokazuje Ci miejsca, w których możesz je umieścić. Nie musisz się już martwić, że klienci będą twierdzić, że pogorszyłeś wygląd ich felg. 

Ilość użytych ciężarków pomiarowych


Praktycznie każdy ma z tym problem. Jeśli zamawiasz mało, może się okazać, że będziesz musiał dokupić dodatkowe. Ale jeśli pracujesz od zmierzchu do świtu, to sprawdzanie ile jeszcze zostało odważników jest ostatnią rzeczą, którą chciałbyś robić. 

Dlatego - dobrze byłoby wyposażyć się w opcję pozwalającą na sprawdzenie ile odważników zostało zużytych. Licznik pozwoliłby Ci sprawdzić, jakie ciężarki cieszą się największym zainteresowaniem w Twoim serwisie - jeśli jest to 10 lub 15 g, wiesz, że nie musisz kupować większej ilości ciężarków 45 i 50 g. 

I najważniejsza rzecz! 

Nawet najlepsza wyważarka nie pomoże Ci, jeśli nie będziesz pamiętał o podstawowych zasadach dotyczących wyważania kół. 

Przygotowanie koła 
Pamiętaj, aby:

  • oczyścić felgę z brudu
  • oczyścić stopkę opony 
  • oczyścić miejsce styku opony z felgą
  • posmarować wnętrze opony pastą do opon 
  • założyć nowe zawory w oponie/sprawdzić, czy zawory TPMS są sprawne
  • napompować oponę do wymaganego ciśnienia (zgodnie z zaleceniami producenta)
  • odczekać, aż koło przestanie się obracać
  • założyć/przymocować ciężarki 

Po wyważeniu:

  • nałożyć ciężarki - przykleić za pomocą rolki dociskowej
  • założyć ciężarki - przyłożyć je do powierzchni felgi
  • ustawić ciśnienie w oponie na wymaganą wartość
  • sprawdzić czy haki są dokręcone